КС образува дело за военната помощ за Украйна

Конституционният съд (КС) образува конституционно дело № 1/2023 г. по искане на 50 народни представители за обявяване на противоконституционност на Решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна и укрепване на отбранителните способности на България, прието от Народното събрание на 03.11.2022 г., обн., ДВ, бр.89/2022 г., и на Решение за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна, прието от Народното събрание на 09.12.2022 г., обн., ДВ, бр.99/2022 г.

Докладчик по делото е съдия Янаки Стоилов.

След като от „БСП за България“ и „Възраждане“ събраха подписката за искането преди Коледа, президентът Румен Радев прогнозира, че „КС категорично няма за какво да се произнесе“. „Съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове по сключен вече международен договор. Сезирането на КС след ратификация на международен договор е невъзможно“, коментира държавният глава.

Румен Радев: Ветото на оръжията за Украйна е абсолютно безпредметно

Ветото на оръжията за Украйна е абсолютно безпредметно, каза президентът Румен Радев в отговор на решението на „Възраждане“ и БСП да сезират Конституционния съд (КС) за предоставянето на военна помощ.

„Съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове по сключен вече международен договор. Сезирането на КС след ратификация на международен договор е невъзможно. КС категорично няма за какво да се произнесе“, прогнозира държавният глава.

„Неведнъж призовах народните представители за разум и отговорна позиция по темата. За съжаление, войнолюбците в Народното събрание взеха решение за военна помощ за Украйна с огромно мнозинство и задължиха служебното правителство да сключи договор с Украйна за тази помощ“, напомни Радев.

„Докато политици спекулират с темата, Министерството на отбраната свърши тяхната работа и ревизира наложения му от парламента договор. Новият проектодоговор ще бъде внесен в парламента веднага след Нова година и промените в него предвиждат никое правителство да не може само да взема решение за военна помощ за Украйна, а това да става само и единствено със санкцията на парламента“, посочи той и призова „в днешната изключително крехка политическа ситуация всяка институция и всяка партия стриктно да се придържа към закона“.

„Категорично това Министерство на отбраната няма да предоставя на друга държава български самолети, зенитно-ракетни комплекси и танкове, които могат по някакъв начин да накърнят нашите отбранителни способности. Призовавам още веднъж Народното събрание да се фокусира върху истинската модернизация на Българската армия, а не да си правим илюзии, както внушават от различни страни, че модернизация е да заменим една стара техника с още по-стара“, заяви президентът.

Сбогом на лъжите за оръжията

Ясен Люцканов

„България изнася оръжия, стоки и технологии с двойна употреба сигурно за над 60 държави, но за пореден път декларирам от трибуната на българското Народно събрание – нито един износ не е осъществен за Украйна, не само в последните месеци, откакто е правителството на Кирил Петков, а от 2015 г., след подписването на Минските споразумения“, заяви Корнелия Нинова от парламентарната трибуна на 1 април. „Декларирам го тук, с лицето си, пред целия български народ – България не изнася оръжие, боеприпаси или стоки и технологии с двойна употреба за Украйна“, повтори вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията и председател на БСП.

Първоаприлска ли е доктрината „нито един патрон за Украйна“ може да се провери на интернет страницата на оглавяваната от икономическия министър Междуведомствена комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжия за масово унищожение. Там са публикувани годишните доклади на комисията от 2005-а насам, като последният качен на този сайт е за 2019 г.Продължете с четенето

Международно антивоенно движение, а не от мажоретки на оръжейната индустрия

Рон Джейкъбс, counterpunch.org

Превод – Павел Павлов

Рон Джейкъбс е автор на книгата „Мечтите на залеза: Контракултурата на 1970-те години“, публикувана от издателството CounterPunch Books. Последното му произведение е „В капитализма е проблемът“.Продължете с четенето

Наистина ли руско-украинската война промени глобалния ред?

Най-значимата промяна е във факта, че все по-голям брой от западните наблюдатели най-накрая осъзнават за края на тяхната концепция за световния ред

Лоренцо Кемел, nationalinterest.org

Превод – Павел Павлов

Лоренцо Кемел е професор по глобална история в Университета на Торино и директор на международните изследвания на Istituto Affari Internazionali. Той е автор на девет книги, включително Imperial Perceptions of Palestine: British Influence and Power in Late Osmans Times (2015) (Имперските възприятия за Палестина: Британското влияние и властта в късните османски времена) и The Middle East from Empire to Sealed Identities (2019) (Близкият изток от Империята до запечатаните идентичности).

Продължете с четенето

НАТО нанася дизелов удар на световната икономика

Санкциите на Запада срещу Русия ще провокират най-голямата енергийна криза в Европа и САЩ от 50 години насам

Фредерик Уилям Енгдал, globalresearch.ca

Превод – Павел Павлов

Авторът Фредерик Уилям Енгдал е американски икономист (консултант по стратегически риск), журналист на свободна практика, писател, лектор и политолог и автор на редица известни книги и изследвания. Завършил е университета Принстън по специалността политика и получава своята докторска степен по сравнителна икономика в Стокхолмския университет и работи в областта на геополитиката над 30 години. Той е редовен сътрудник на онлайн списанието New Eastern Outlook.

Продължете с четенето

Призракът на глада

Световната хранителна програма на ООН обяви 2022 г. за годината на катастрофалния глад

Кирил Зайцев, zavtra.ru

Превод – Павел Павлов

Наскоро починалата Мадлен Олбрайт е известна у нас, между другото, и с гадния цитат за това колко е несправедливо контролът върху толкова големия Сибир да се упражнява само от Русия. На когото ли не още тези думи не бяха приписвани, като се почне от Наполеон, та до Чърчил, от Мадлен Олбрайт до Кондолиза Райс, и всичките мислеха само как да лишат Русия от достъпа до сибирските съкровища. Продължете с четенето