Маргарита Пешева

(Не)възможната свобода в разследващата журналистика

Проф. д-р Маргарита Пешева

В българската журналистика, е много трудна свободата да търсиш истината, въпреки всичко – нежеланието на властта, съпротивата на бизнес и политическия елит, нарастващият страх на  медийните собственици, неизбежните „капани” на общественото мнение. За тази толкова опасна свобода и воля на седем разследващи журналисти  в  нашата медийна среда, професионално и  много увлекателно разказва Анна Заркова в поредната си книга (1).Продължете с четенето

Какво е журналистиката, ако не е на каишка

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

ЖУРНАЛИСТИКАТА е самотна работа. Журналистът, ако не е държан на каишка и не се е вързал за хранилка, е човек самотен и уязвим. Знам това, защото практикувам тази професия вече 30 години.

Журналистът е сам. Дори и когато е в многолюдна редакция, той е сам в това, което прави. Още повече, ако е получил указания да го направи по определен начин, по който иначе не би го направил – точно тогава се чувства най-самотен, объркан, а понякога и отчаян.Продължете с четенето

Георги Тамбуев – Черната овца в червения печат

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

„Истината рано или късно си пробива път. Тръгнеш ли да се бориш за нея, ще спечелиш, но на цената на известни лишения“.

НА 53 ГОДИНИ Георги Тамбуев, водещ журналист във влиятелния вестник „Труд“, е напът да повярва, че провъзгласеният откъм Москва „вятър на гласността“ би могъл наистина да проветри късния социализъм в България.

Изтичат последните седмици на 1986 година. Току-що с официално решение на ЦК на БКП – Централния комитет на Българската комунистическа партия, е дадена отлична оценка на неговата поредица „Оборудване в клинична смърт“. Това е едно немислимо дотогава журналистическо разследване в три части, което разкрива фрапантно прахосничество в държавно предприятие, ощетило с милиарди левове хазната.Продължете с четенето

Асен Йорданов – Непокорният Биволъ

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

Сам съм избрал за себе си най-трудния път. Заобиколен съм от предатели и подлеци, два пъти са опитвали да ме убият, правили са опити да ме купят.

Но аз следвам съвестта си – това е моят избор.

ДЕСЕТИ НОЕМВРИ – датата, приета за начало на българския преход към демокрация, заварва Асен Йорданов в най-безлюдния край на Странджа планина. Там той прекарва пет години в уединение – по своя воля, след драматичен развод. Открил е с потрес, че любимата му съпруга – красива и талантлива актриса – пише доноси и за него в комунистическата Държавна сигурност.Продължете с четенето

Миролюба Бенатова – Различната звезда

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

Бих препоръчала на всички стажант-репортери да минат курс като шофьори на такси.

РАЗСЛЕДВАЩАТА ЖУРНАЛИСТКА Миролюба Бенатова има всичко това, което нямат много нейни колежки – всяка една, от които мечтае да стане телевизионна звезда. Характерната ѝ хубост с естествено къдравата коса, с изразителния глас, с дръзкия поглед, с детективския усет и умението ѝ на разказвач я правят забележима и различна от множеството лица на телевизионния екран.Продължете с четенето

Николай Стайков – Антикорупционният шампион

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

Пълното мълчание на уличените в журналистическите разследвания на корупцията ми напомня за онези животни, които бягат, като ги осветиш.

НА 8 ДЕКЕМВРИ 2021 година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посочва един български журналист като „Шампион в борбата с корупцията“. Това се случва в навечерието на знаковата Среща на върха за демокрацията, организирана от американския президент Джо Байдън.

Журналистът е Николай Стайков. Заедно с него са отличени за лидерство, кураж и противодействие на корупцията още 11 души от цял свят.

По думите на Блинкен това са „упорити, инициативни и смели хора, които показват, че и най-тежките проблеми са преодолими, когато се работи последователно за постигане на прозрачност в държавните дела“.

„Работейки заедно, ще спрем корумпираните да действат безнаказано“, пише в Туитър американският държавен секретар.

Продължете с четенето

Генка Шикерова – Алтернативната водеща

От книгата на Анна Заркова „Свободни в словото“

По едно време в България задаването на елементарни въпроси взе да звучи направо революционно.

Да се ядосаме днес! Утре може да е късно!

ПОД ТОВА МОТО десетки журналисти се събират на протест пред Вътрешното министерство. Поводът е криминален – втори предизвикателен палеж на колата на телевизионната водеща от Би Ти Ви Генка Шикерова. Тя самата е сред протестиращите – вижда се, че е бременна, нощес е преживяла стрес, недоспала е, бог знае как успява да изглежда спокойна и ведра. Коментира:
– Вълнувам се от подкрепата. Затрогваща е тази солидарност на колегите, дори от конкурентни медии. Дойдох не защото се е случило с мен, а защото протестът тук е принципно срещу посегателствата над журналисти.

Датата е 4 април 2014 година.

Броени часове по-рано служебната шкода на изтъкнатата журналистка е запалена и изгаря за минути пред дома ѝ в столичния квартал „Гео Милев“. А личното ѝ пежо е опожарено по същия начин предишната година, през септември.Продължете с четенето