НС прие ветото на Радев върху промените в НПК

Със 134 гласа „въздържал се“, 51 – „за“ и един – „против“ Народно събрание прие ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), чрез които с редакция в Закона за съдебната власт (ЗСВ) се възкресява Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС), закрит с последните изменения в Конституцията.

Така измененията в НПК ще трябва отново да бъдат гласувани на второ четене, като срокът за предложения беше определен на пет дни.

Вчера правната комисия подкрепи ветото, като депутати от управляващото мнозинство заявиха, че ще направят редакция на разпоредбата за Пленума на ВСС, за да няма проблеми с тълкуването.

„Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да предприемете. Отново ремонт на ремонта. Когато от опозицията правим предложения, приемете, че те са конструктивни. Опозицията също работи за България“, каза в дебатите в пленарната зала Мая Димитрова от „БСП за България“.

„Защо променяме току-що променена Конституция, защо не се изчака… Целта беше да се възстанови старият ВСС? Не се ли прави това, за да се опраска за пореден път съдебната реформа. Ние ще дадем право на стария ВСС да организира изборите за нов ВСС, ако това е сърцевината на съдебната реформа, то благодаря ви за тази реформа“, заяви Гроздан Караджов от „Има такъв народ“.

„Защо беше това бързане с конституционните промени. Казахме, че са необмислени и се видя, че нито бяха направени качествено, нито послужиха за приемането ни в Шенген – там сме приети само по въздушно-капков път“, посочи Цвета Рангелова от „Възраждане“.

Румен Радев: Правосъдната реформа бе практически отменена за неопределен период

„Широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите на 1 февруари преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, което е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.“ Това заявява президентът Румен Радев по повод наложеното от него вето върху възстановяването на правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет и на главния прокурор.

Продължете с четенето

Приеха промените в съдебния закон за разследването на заместник-главен прокурор

Народното събрание прие на второ четене поправки в Закона за съдебната власт. „Целта е да се преустановят възможни противоречиви тълкувания на действащите разпоредби и да се гарантира ефективното им прилагане относно престъпления, извършени от заместник на главния прокурор“, гласяха част от мотивите на вносителите.Продължете с четенето

Крум Зарков: Реформите в правосъдието не се случват, даже има отстъпление

Няма промяна по отношение на антикорупционното законодателство в България. Това каза в интервю за Студио България на Свободна Европа Крум Зарков, бивш служебен министър на правосъдието и съветник по правните въпроси на президента Румен Радев.Продължете с четенето

Парламентът прие на първо четене механизма за разследване на главния прокурор

49-ото Народно събрание прие на първо четене законопроекта на Министерския съвет за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които предвиждат създаване на механизъм за разследване на главния прокурор. „За“ гласуваха 191 народни представители, 33-ма „въздържал се“.Продължете с четенето

Съветът на Европа подкрепи проекта на Крум Зарков за механизъм за разследване на главния прокурор

Алтернативният проект на „Възраждане“, според който разследването на главния прокурор се извършва от директора на националното следствие, не дава гаранции за независимост

Комитетът на министрите (КМ) към Съвета на Европа ясно заяви подкрепата си за правителствения законопроект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), въвеждащ нов механизъм за разследване на главния прокурор и повишаване ефективността на наказателното производство, съобщи „Капитал“.

Продължете с четенето

Служебното правителство одобри повторно предложението за механизъм за разследване на главния прокурор

Министерският съвет одобри повторно предложението на Министерство на правосъдието за законови промени, регламентиращи механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници, съобщи служебният министър на правосъдието Крум Зарков. Предложението включва промени в Закона за съдебната власт и НПК.Продължете с четенето