Подминаваме с двеста евродокладите

Анна Заркова,

вестник „Галерия“

„Това, което идва от главите ни, пада на главите ни.” С тия думи проф. Янаки Стоилов коментира решението на Конституционния съд по дело №1/2024 – това, с което бяха отхвърлени почти промени в основния закон на България нанесени от „сглобката” в 49-ото Народно събрание под лозунга „Съдебна реформа на всяка цена”, но от друга страна бяха оставени поправките под мотото „Да ударим президента Радев”.

И баба знае, че професорът е прав. Тя би казала същото другояче: „Каквото правим, това и патим”.

Продължете с четенето

Коват законите като криви пирони 

Анна Заркова,

вестник „Галерия“

„Щом народът пак е недоволен, обещай му нов закон“. Звучи като реплика от ония записи на партийни събрания, където пет-шестима почитатели на „кеша в торбите” решават важни държавни дела. Обаче не е. Не е и нещо чуто в кулоарите на 50-ия парламент, в който току-що отново пратихме прочутите автори на Доктрината за промяната, наречена от тях самите „Ала-бала”… Казано е още през 16-и век от Сюлейман Великолепни Законодателя, най-дълго управлявалият султан.Продължете с четенето

В скута на съдебната реформа

Някои особености на пожарникарското конституционно законодателство

Анна Заркова,

вестник „Галерия“

Всяка страна си получава цирка, който заслужава. Испания си има коридата, Италия – папската институция, Америка – Холивуд, а България – съдебната реформа и нейното реформиране.

Това съждение, което не е опровергано, принадлежи на известната американска писателка Ерика Джонг, но е допълнено от неизвестен автор относно българските циркаджийски номера. Допълнението – обърнете внимание – циркулира още от миналия век в медийното пространство, обаче днес звучи особено актуално.Продължете с четенето

НС прие ветото на Радев върху промените в НПК

Със 134 гласа „въздържал се“, 51 – „за“ и един – „против“ Народно събрание прие ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), чрез които с редакция в Закона за съдебната власт (ЗСВ) се възкресява Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС), закрит с последните изменения в Конституцията.

Така измененията в НПК ще трябва отново да бъдат гласувани на второ четене, като срокът за предложения беше определен на пет дни.

Вчера правната комисия подкрепи ветото, като депутати от управляващото мнозинство заявиха, че ще направят редакция на разпоредбата за Пленума на ВСС, за да няма проблеми с тълкуването.

„Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да предприемете. Отново ремонт на ремонта. Когато от опозицията правим предложения, приемете, че те са конструктивни. Опозицията също работи за България“, каза в дебатите в пленарната зала Мая Димитрова от „БСП за България“.

„Защо променяме току-що променена Конституция, защо не се изчака… Целта беше да се възстанови старият ВСС? Не се ли прави това, за да се опраска за пореден път съдебната реформа. Ние ще дадем право на стария ВСС да организира изборите за нов ВСС, ако това е сърцевината на съдебната реформа, то благодаря ви за тази реформа“, заяви Гроздан Караджов от „Има такъв народ“.

„Защо беше това бързане с конституционните промени. Казахме, че са необмислени и се видя, че нито бяха направени качествено, нито послужиха за приемането ни в Шенген – там сме приети само по въздушно-капков път“, посочи Цвета Рангелова от „Възраждане“.

Промените в Конституцията бяха приети окончателно и обнародвани като коледен подарък за електората. Гласуваха 237 депутати, 165 гласа „за“, 71 „против“, а единственият „въздържал се“ беше доцентът по наказателно право Бойко Рашков.

Ще продължи ли правната лудост  

През новата 2024-та ще се разбере изгубихме ли си демократичните рефлекси

Анна Заркова,

вестник „Галерия“

Призовани сме от парламента да бъдем в „историческо” новогодишно настроение. Ако вие се чувствате както обикновено, то някой депутат би казал, че сте пропуснали тържествената новина за „шестата поправка на демократичната Конституция на България”. Така ли е? Чуйте тогава. Тя бе нанесена в Народното събрание навръх Рождественските празници-2023. Правосъдният министър ѝ удари червения восъчен държавен печат и я обнародва като коледен подарък за нас (гражданите, народа, избирателите или както още ни наричат според обстоятелствата). Откъм властта се чу, че сме „неблагодарни”, но пък социологията от навечерието на 2024-та показа, че „българите се чувстват по-добре и очакват новата година с по-голяма увереност”.Продължете с четенето

165 от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС одобриха шестите поправки в конституцията

165 депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС одобриха на последното, трето четене промените в конституцията. Против гласуваха 75 от „БСП за България“, „Възраждане“ и „Има такъв народ“, един „въздържал се“ (Бойко Рашков), трима отсъстваха.Продължете с четенето

Михаил Екимджиев: Бърза се да се създаде имитация за конституционни промени и темата да бъде забравена

„Бързането с поправките в Конституцията се дължи на стратегията, и този опит да бъде смачкан, да бъде маргинализиран. Както това ГЕРБ и ДПС направиха през 2015 година, когато въпреки постигнатото джентълменско споразумение, въпреки така наречения исторически компромис в последния момент, а ние сме точно в такъв последен момент преди второто четене, приеха едно различно мнозинство на двете колегии на Висшия съдебен съвет, което закрепи статуквото на главния прокурор, на силите на задкулисието във ВСС. И нищо не се промени, всъщност промени се – стана по-лошо. И сега ще бъде попиляна възможността за катарзис, която по парадоксален начин произтече от безумията, които същият Иван Гешев сътвори“, каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев.Продължете с четенето