Politico: Отстраняването на главния прокурор повдига въпроси за съдебната реформа в България

Отстраняването на главния прокурор повдига въпроси за съдебната реформа в България, пише изданието „Политико“ и отбелязва, че политическите аспирации на Иван Гешев поставят под съмнение целта на промените в правосъдната система.

Вестникът отбелязва, че бившият обвинител номер едно, който преди „рядко е отговарял на въпроси“, в началото на юли е обявил във Фейсбук намерението си да създаде ново движение с името „Справедлива България“. Според някои, коментира „Политико“, това е било първа стъпка към влизането му в политиката.

„Гешев, който веднъж се нарече „инструмент в ръцете на Господ“ и беше уволнен от поста главен прокурор през юни, препускаше в речта си, без да спомене за годините на протести и обществено недоволство от това, че докато е бил на поста си, е общувал приятелски с олигарси и корумпирани политици и не е разследвал корупцията по високите етажи на властта“, пише „Политико“.

Според изданието опитът на Гешев да се върне в обществения живот толкова скоро, след като е бил отстранен от длъжност, е изненадващ развой в момент, когато новото правителство – „което не криеше неприязънта си към него – си постави за цел да коригира годините на застой и се съгласи да се съсредоточи върху премахването на корупцията в своите редици“.

България отдавна е определяна като слабо звено по отношение на върховенството на закона в ЕС, където организираната престъпност и руснаците от години влияят на политическия живот в страната, затова реформирането на съдебната система трябваше да бъде важна част от решаването на проблема, а слизането на Гешев от сцената трябваше да бъде сигнал за скъсването с така наречената мафиотска държава.

„Надеждата винаги е била, че ако той няма възможност да ограничава разследванията, тогава ще може да се направи сериозна реформа. Наистина след оттеглянето му Европрокуратурата този месец се задейства и заедно с българската полиция и служби за сигурност извърши претърсвания във връзка със злоупотреба с европейски средства – един от основните източници на приходи на мафията“, пише авторката на статията Боряна Джамбазова.

Остава обаче въпросът дали отстраняването на Гешев не е просто козметична промяна. Все пак той беше заменен от човек, който дълго време беше негов заместник. Коренната и системна промяна все още изглежда далеч, допълва „Политико“.

Източник: Politico

Превод: БТА

С 16 „за“ и 4 „против“ Пленумът на ВСС гласува предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор на Република България“

Пленумът на Висшия съдебен съвет с 16 гласа „За“ и 4 гласа „Против“ установи на основание чл. 175, ал. 5, във връзка с чл. 173, ал. 3 от Закона за съдебната власт, основания за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор на Република България“ по чл. 129, ал. 3, т. 5, предложение последно от Конституцията на Република България – поради действия, които накърняват престижа на съдебната власт, посочени в предложение с вх. № ВСС–7296 от 22.05.2023 г. от четирима членове на Прокурорската колегия на ВСС. Пленумът на ВСС предлага на президента на Република България предсрочното освобождаване на г-н Гешев от длъжността, съобщиха съдебните кадровици.

Продължете с четенето

Някои пояснения за прокурорската каскада

Анна Заркова

Туй било, онуй било, но цялата тази прокурорска „баталия” или „каскада”, или „гангстерска война”, или както и да я нарекат…, е един шанс за всички нас, като общество – да престанем да се стряскаме от системните си проблеми, само и единствено когато те гърмят, взривяват се, или изскачат чисто голи пред нас, и си развяват мръсните гащи, както тия дни се каза. Да престанем да се изненадваме като петгодишни всеки път, когато проблемът с липсата на правосъдие и справедливост, а в частност – с мафиотизирането на прокуратурата в България гръмне като кална бомба и оцапа политическия пейзаж. И веднъж завинаги да обезвредим тия мръсни бомби с подходящо законодателство.Продължете с четенето

Паралелна реалност в интерес на Гешев

Андрей Янкулов

Ръководителите на прокуратурата продължават да се дискредитират публично у нас и навън с постоянното повтаряне как „механизмът за разследване на главния прокурор“ бил инструмент за разправа.

В този процес обаче, за голямо съжаление, биват вкарани и професионалните организации на прокурорите и следователите, които безкритично повтарят опорките на ръководителите си.Продължете с четенето

Съветът на Европа подкрепи проекта на Крум Зарков за механизъм за разследване на главния прокурор

Алтернативният проект на „Възраждане“, според който разследването на главния прокурор се извършва от директора на националното следствие, не дава гаранции за независимост

Комитетът на министрите (КМ) към Съвета на Европа ясно заяви подкрепата си за правителствения законопроект за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), въвеждащ нов механизъм за разследване на главния прокурор и повишаване ефективността на наказателното производство, съобщи „Капитал“.

Продължете с четенето