НС прие ветото на Радев върху промените в НПК

Със 134 гласа „въздържал се“, 51 – „за“ и един – „против“ Народно събрание прие ветото на президента Румен Радев върху промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), чрез които с редакция в Закона за съдебната власт (ЗСВ) се възкресява Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС), закрит с последните изменения в Конституцията.

Така измененията в НПК ще трябва отново да бъдат гласувани на второ четене, като срокът за предложения беше определен на пет дни.

Вчера правната комисия подкрепи ветото, като депутати от управляващото мнозинство заявиха, че ще направят редакция на разпоредбата за Пленума на ВСС, за да няма проблеми с тълкуването.

„Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да предприемете. Отново ремонт на ремонта. Когато от опозицията правим предложения, приемете, че те са конструктивни. Опозицията също работи за България“, каза в дебатите в пленарната зала Мая Димитрова от „БСП за България“.

„Защо променяме току-що променена Конституция, защо не се изчака… Целта беше да се възстанови старият ВСС? Не се ли прави това, за да се опраска за пореден път съдебната реформа. Ние ще дадем право на стария ВСС да организира изборите за нов ВСС, ако това е сърцевината на съдебната реформа, то благодаря ви за тази реформа“, заяви Гроздан Караджов от „Има такъв народ“.

„Защо беше това бързане с конституционните промени. Казахме, че са необмислени и се видя, че нито бяха направени качествено, нито послужиха за приемането ни в Шенген – там сме приети само по въздушно-капков път“, посочи Цвета Рангелова от „Възраждане“.

Румен Радев: Правосъдната реформа бе практически отменена за неопределен период

„Широко прокламираната правосъдна реформа с последните промени на Конституцията бе практически отменена за неопределен период от време с приетите на 1 февруари преходни и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, което е целенасочено пренебрегване на върховенството на Конституцията и непосредственото ѝ действие.“ Това заявява президентът Румен Радев по повод наложеното от него вето върху възстановяването на правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет и на главния прокурор.

Продължете с четенето

Президентът наложи вето върху промените в механизма за разследване на главния прокурор

Президентът Румен Радев подписа днес указ за връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за допълнение на Закона за съдебната власт, приет на 21 юли 2023 г., с който се променя системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и се постановява допълнителен 6-месечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет.Продължете с четенето

Румен Радев: Ветото на оръжията за Украйна е абсолютно безпредметно

Ветото на оръжията за Украйна е абсолютно безпредметно, каза президентът Румен Радев в отговор на решението на „Възраждане“ и БСП да сезират Конституционния съд (КС) за предоставянето на военна помощ.

„Съгласно нормативната уредба налагането на вето не може да променя текстове по сключен вече международен договор. Сезирането на КС след ратификация на международен договор е невъзможно. КС категорично няма за какво да се произнесе“, прогнозира държавният глава.

„Неведнъж призовах народните представители за разум и отговорна позиция по темата. За съжаление, войнолюбците в Народното събрание взеха решение за военна помощ за Украйна с огромно мнозинство и задължиха служебното правителство да сключи договор с Украйна за тази помощ“, напомни Радев.

„Докато политици спекулират с темата, Министерството на отбраната свърши тяхната работа и ревизира наложения му от парламента договор. Новият проектодоговор ще бъде внесен в парламента веднага след Нова година и промените в него предвиждат никое правителство да не може само да взема решение за военна помощ за Украйна, а това да става само и единствено със санкцията на парламента“, посочи той и призова „в днешната изключително крехка политическа ситуация всяка институция и всяка партия стриктно да се придържа към закона“.

„Категорично това Министерство на отбраната няма да предоставя на друга държава български самолети, зенитно-ракетни комплекси и танкове, които могат по някакъв начин да накърнят нашите отбранителни способности. Призовавам още веднъж Народното събрание да се фокусира върху истинската модернизация на Българската армия, а не да си правим илюзии, както внушават от различни страни, че модернизация е да заменим една стара техника с още по-стара“, заяви президентът.