Има ли живот след Белия дом

Бившите лидери публикуват мемоари, изнасят лекции, а някои намериха себе си в изкуството

Владислав Воробиев, kp.ru

След като Барак Обама изнесе емоционалната си реч в Чикаго на конгреса на Демократическата партия, в Америка се заговори, че ако Камала Харис спечели предстоящите президентски избори, не тя ще управлява Белия дом, а „той“. Говори се, че демократите всъщност ще гласуват през ноември за „третия мандат“ на Бари (това е прякорът на Обама). Скучно ли му е на него, докато е в пенсия?

Но какво изобщо правят президентите с представката „бивш“ в САЩ? С други думи, има ли живот след Белия дом? Сега кохортата от живите бивши лидери на страната включва петима души – Джими Картър, Бил Клинтън, Джордж Буш, Барак Обама и Доналд Тръмп. На път е и шестият – Джо Байдън.

Като съперник на Белия дом

39-ият президент на САЩ Джими Картър заемаше Белия дом само един мандат – от 1977 до 1981 г. Но той притежава два рекорда. Той е най-дълго намиращия се в статута бивш президент на САЩ – цели 43 години и е най-дълго живелият бивш обитател на Белия дом. Картър ще отпразнува своята стогодишнина на 1 октомври 2024 г.

Сега той почти никога не напуска дома на семейството си в малкото градче Плейнс, Джорджия. Джими и съпругата му Розалин са живели там преди и след неговото президентство.

Картър претърпя множество операции, включително и от рак. Преди година семейството му обяви, че бившият президент се отказва от по-нататъшното лечение с медикаменти и иска да прекара остатъка от дните си само в грижи в хосписа.

Въпреки това, дори 40 години след като беше президент, Джими Картър беше толкова активен, че вероятно ще продължи това и в още няколко живота. Центърът Картър, който той създаде заедно със съпругата си, за доста дълго време всъщност беше съперник на Белия дом в популяризирането на международния дневен ред, хуманитарните и мироопазващи мисии, здравните проблеми и защитата на човешките права. И, разбира се, за всеки свой проект изискваше бюджет с много нули. В САЩ често се говори, че Картър, както никой друг, е успял да монетизира представката „бивш“. И сега Центърът на Картър активно популяризира хосписите.

Спечели $280 милиона

Бил Клинтън се помни от мнозина само със завладяващото си свирене на саксофон (дори в резиденция Огарево през 1994 г., по искане на Борис Елцин, той изпълни две от любимите си мелодии – „Summertime“ и „My Funny Valentine“) и с гръмкия си скандал с Моника Люински. Също така Клинтън взе решението да се бомбардира Югославия – точката, от която няма връщане за съвременната геополитика.

След като напусна Овалния кабинет, 42-ият президент на САЩ премина в политическата сянка. И от тогава той плавно мигрира към другата си сянка – на съпругата му Хилъри. Бил направи всичко възможно да подкрепи жена си през 2008 и 2016 г., когато тя участваше в президентските кампании. Но късметът явно се обърна срещу семейство Клинтън.

През 2009 г. той беше назначен за специален пратеник на ООН за Хаити. Това беше може би последният възход в кариерата на Бил Клинтън. Основният му източник на доходи остават лекциите, които изнася. Американските медии изчислиха, че през първите десет години след напускането на президентския пост на САЩ Клинтън е спечелил над $100 млн. само от хонорари за изказванията си.

Той получи още $15 млн. през 2001 г. за бестселъра „Моят живот“. И това е само авансcj. Плюс $200 000 годишно е законната му пенсия, която Бил получава в съответствие със закона от 1958 г. за бившите американски президенти.

Според данъчните декларации на семейство Клинтън през последните години те са печелели до $30 млн. годишно заедно. И след напускането на Белия дом доходите на Бил и Хилари възлизат на около $280 млн.

А Моника Люински, която сега е на 51 години, започна кариерата си като фотомодел в началото на 2024 г. и стана лице на марката за бизнес дамско облекло Reformation. Дълги години след секс скандала нещата за Моника не се получаваха и тя се оплакваше пред журналистите, че никъде не я взимат на работа. Тя така и не се омъжи. Само разкритията за аферата ѝ с Клинтън ѝ донесоха приходи.

Въпреки това, тя успя да извлече известна полза и от това, и сега се позиционира като борец срещу тормоза и потисничеството. Тя също така дава съвети как да се борим с тормоза. Разбира се, не безплатно.

Гмурнах се с главата в рисуването

Джордж Буш беше два мандата стопанин на Белия дом – от 2001 до 2009 г. Но той така и не успя да засенчи баща си Джордж Буш-старши, който също беше президент на САЩ. Баща му успя да обедини Германия и да изгони Саддам Хюсеин от Кувейт. На негово име е кръстен и самолетоносач. Но синът „стана известен“ може би само с катастрофалната си неспособност да общува с никого. Включително и с пресата.

През февруари 2005 г. в Братислава, по време на руско-американската среща на върха, президентската охрана дълго проверяваше нас, журналистите, преди да ни пусне в залата, където вече присъстваха Буш-младши и Владимир Путин. Президентът на САЩ каза само: „Здравейте, момчета!“, и след това добави: „Чао, момчета“. Той не каза нито дума повече пред пресата. Това е според него смисълът на „комуникацията“.

Буш-старши почина през 2018 г., а младшият сега живее в Далас. Неговата „скромна“ къща струва $3 млн. долара. И всичките си уикенди, които сега за него са повече от достатъчно, 43-ият президент на САЩ прекарва в тексаското си ранчо „Часовник в прерията“. Площта на имението е 650 хектара. По време на неговото президентство именно това ранчо тайно беше наричано Западният Бял дом. Буш канеше в него чуждестранните лидери и проведе много официални и не толкова официални срещи.

След като напуска политиката, той се захваща с рисуването. Изложбата от 60 творби на бившия президент, озаглавена „Портрети на смелостта: Почитта на главнокомандващия към американските воини“, беше открита във Флорида през това лято. Буш-младши се оказа много плодовит художник, който обича да показва цялата си креативност. През 2014 г. той организира изложба, в която представи поредица от 20 портрета на световните лидери. След като я посети, критикът Джейсън Фарго написа в британското издание на Guardian: „Картините не са толкова лоши, колкото са предпазливо направени, празни и дори ласкателни. Това са картини на художник, който се стреми или може би не може е неспособен да направи нещо, което да остави следа”.

890 000 книги бяха продадени през първите 24 часа

Барак Обама не се страхуваше да стане 44-ият президент на САЩ. По време на предизборната му кампания недоброжелателите си спомниха за ужасното пророчество, което известната българска ясновидка Ванга веднъж каза: „При 44-ия президент Америка ще бъде хвърлена в бездната на тежката криза и тя може да се раздели на северните и на южните щати“.

САЩ все още са и си остават обединени, а Обама, стискайки зъби, предаде Белия дом на Доналд Тръмп през 2017 г. Той се оказа първият президент на САЩ за последните сто години, който, след като стана „бивш“, остана да живее във Вашингтон. В столицата Барак и съпругата му Мишел платиха над $8 млн. за имение с площ от 760 кв. м.

Но Обама изобщо не обедня, след като плати толкова голяма сума за скъпия имот. „Наистина съм изненадан, че имам толкова много пари“, каза той, усмихвайки се, през 2018 г. Оттогава сметката на семейство Обама непрекъснато расте.

В момента състоянието на 44-ия президент на САЩ струва най-малкото $130 млн. Само за двете автобиографии на Барак и Мишел, те получиха от издателства $65 млн.. Освен това книгата на бившата първа дама беше оценена на два пъти повече от мемоарите на президента – съответно $45 млн. срещу $20 млн.

И двете автобиографии очаквано се превърнаха в бестселъри. А книгата на Барак „Обетованата земя“ дори счупи рекорд: 890 000 копия бяха продадени през първите 24 часа.

Обама, подобно на Клинтън, също не се свени да изнася лекции. CNBC установи, че той е получил $1 200 000 за трите си изяви на Уолстрийт.

Семейство Обама харчат приходите си за луксозни пътувания, луксозни имения и тоалети от луксозните марки. Обама и семейството му също имат къща в предградието на Чикаго Кенууд за $1,65 млн., ваканционно имение в луксозния курорт Мартас Винярд на брега на Атлантическия океан за $11,75 млн. и къща в Хавай за $8,7 млн.

Той направи пари от опита за неговото убийство

Много трудно е да наречем Доналд Тръмп бивш. Той беше 45-ият президент на САЩ и сега възнамерява да стане 47-мият. В същото време той си остава успешен бизнесмен. Прави пари буквално от нищото. Той прави пари от всичко – от нагръдници с неговото име до комплекти стикове за голф.

Честно казано, цените му са хапливи. В магазина „Тръмп“ в Ню Йорк прочутата му шапка „Make America Great Again“ струва по $55. Веднага след опита за убийството му тези шапки се разпродадоха като топъл хляб. Изобщо, дори от трагедията, която почти се случи, Тръмп успя да спечели една прилична сума пари.

Има чаши за по $10, тениски за по $20, а чаша кафе по $7 можете да изпиете в кафенето „Тръмп“ на Пето авеню в Ню Йорк. Той продава и пържоли под собствената си марка.

Forbes оценява нетното състояние на Доналд Тръмп на $3,7 млрд. Но магнатът твърди, че в действителност е три пъти по-богат. Само недвижимите имоти на Тръмп струват $1,9 млрд., включително и няколкото небостъргача в Ню Йорк.

Най-бедният президент

Все още действащият президент на САЩ Джо Байдън вече е с единия крак в пенсия. Той се оттегли от предизборната надпревара. Почти никога не се появява публично. На конгреса на Демократическата партия той всъщност получи своето неофициално сбогуване. Е, може би не всички му казаха: „Сбогом!“.

Байдън официално беше в отпуск до края на август. Той е на почивка в родния си щат Делауеър. Наистина, той трябва да натрупа сила и в края на краищата скоро ще трябва да започне да печели пари, като всички останали „бивши“.

Досега той се смята за най-бедния от своите предшественици. Нетното състояние на Джо Байдън през 2024 г. е „официално“ оценено на едва $10 млн. От тях $7 млн. е цената на двете му къщи в Делауеър, включително и имението от 450 кв. м. в град Рехобот Бийч.

Но кой в САЩ ще каже истината колко всъщност е спечелило семейство Байдън, например, от украинския „проект“?

(Превод – Павел Павлов)

Протестиращите в подкрепа на министъра си полицаи предпочитат да стоят с гръб към камерите.

Полицейската манифестация на страха

Анна Заркова,

вестник „Галерия“

Във въртележката от избори, служебни и редовни правителства, която се върти пред очите ни, лицата на кадърните и некадърните политици се сливат, а имената им се забравят в деня, в който за пръв път се чуят. Но историята може би ще открои в суматохата едно политическо събитие, което в други държави би влязло в съда като „опит за пуч”, а в България парадоксално се нарича „протест в подкрепа на вътрешния министър”.Продължете с четенето

Рекламна пауза

Ще спре ли законовата забрана облъчването да залагаме, или само ще го промени

Ясен Люцканов

Изминаха три дни от публикуването в „Държавен вестник“ на промените в Закона за хазарта (ЗХ), с които се забранява рекламата на хазартни игри и те влизат в сила.

Извън темите как това ще отрази на двете най-големи телевизии и как – на разпределението в сектора, засега остава встрани въпросът – наистина ли вече няма да ни облъчват да залагаме.Продължете с четенето

Кой прокара поправката „служебен премиер от ГЕРБ“

Ясен Люцканов

В деня, в който председателят на Сметната палата Димитър Главчев, депутат от ГЕРБ в 6 парламента, стана служебен министър-председател, нека си припомним как се стигна дотам, че премиерът отново да е от партията на Бойко Борисов.Продължете с четенето

Приключения в страната на „нотариусите“ и истинските заплахи за сигурността ни

Михаил Екимджиев,

mediapool.bg

Някои думи говорят за миналото и нравите на хората, които ги изричат, повече от научни трудове. „Приключение“ е такава дума. В западноевропейските езици тя е с латински корен, родеещ се с напредък, с предизвикателство към догми и статукво – (aventure, adventure, avventure, aventura). У нас „приключение“ звучи почти като приключване. За разлика от авантюрата, която смислово и емоционално вдига очите към небето и хоризонта, приключението назидателно ги свежда и заключва. Сякаш родовата памет и генетичният ни код напомнят, че тук, който застане срещу течението, или, не дай си Боже, тръгне напред, неизбежно и безславно приключва.Продължете с четенето