Редица организационни въпроси възникват след назначаването на съдия Даниела Талева за ad hoc прокурор, пише lex.bg. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) я назначи за обвинител във Върховната касационна прокуратура, който трябва да разследва няколко сигнала срещу и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов.
В момента тече 14-дневен срок за обжалване на решението на ПК на ВСС, след което Талева ще има един месец, за да встъпи в длъжност (чл. 161, ал. 1 от ЗСВ). От Софийския градски съд (СГС) посочиха, че тя ще направи всичко възможно през това време да изпише делата си. Талева има общо 17 висящи дела, но по три от тях е произнесла присъда и се чакат мотиви, а две въззивни наказателни дела от общ характер са обявени за решаване. Т.е. чакат се мотиви и решения по общо пет дела. По останалите 12 е даден ход, но все още не са приключили и те ще трябва да започнат отначало.
Освен за съдбата на делата, след назначаването ѝ се появиха и редица организационни въпроси. Първият е къде ще бъде кабинетът на Даниела Талева. Зам.-председателят на СГС Руси Алексиев заяви, че е имал срещи с институциите, които имат отношение по този въпрос и всички са стигнали до извода, че единствено ВСС има правомощия да го реши.
Пред „Лекс“ членове на Висшия съдебен съвет посочиха, че редът е следният. Първо от ВКП трябва да кажат дали имат възможност да осигурят кабинет. Ако нямат, тогава въпросът се отнася до стопанина на Съдебната палата – председателят на Софийския апелативен съд Даниела Дончева. Ако тя също не успее да намери помещение, тогава ще се намеси ВСС, който по закон управлява съдебните сгради и може да извършва преразпределение на кабинетите. На практика няма пречка кабинетът на Талева да не е в Съдебната палата, а в някоя от останалите съдебни сгради в столицата.
Другият въпрос е как ще бъде обособено деловодството към ad hoc прокурора. В случая трябва да се осигури и секретно такова, защото е възможно да бъдат изпращани материали по разследването с гриф за сигурност. Според зам.-председателя на СГС и този въпрос трябва да бъде отнесен към ВСС, като се прави аналогия с осигуряването на администрация и на сграда за европейските делегирани прокурори.
Освен това няма яснота и дали специалният прокурор ще трябва да използва Унифицираната информационна система на прокуратурата.
Според кадровици отговорите на тези въпроси не се намират в закона и ще се обсъждат и решават в крачка.