Пред „Нова телевизия“
Не, няма кой да разследва обективно твърденията на компрометирания европрокурор Теодора Георгиева за извършени престъпления от страна на незаконно изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов и шефката на софийската градска прокуратура Емилия Русинова. Така отговори бившият правосъден министър и председател на БСП Крум Зарков на въпроса на водещите предаването „Здравей, България” по Нова телевизия.
В интервюто на Виктор Николаев и Мирослава Иванова (взето по по повод заплахите към Георгиева, че ще „бъде размазана в медиите”, ако продължи разследването за милионите, откраднати с ремонта на газохранилището „Чирен” и нейното назначение от „диванчето на Петьо Еврото”) Зарков каза следното:
„Ние трябва да излезем и извън конкретните обвинения, които европрокурорката отправя към нейни колеги, заставайки с името си зад тях. Те звучат доста правдоподобно, да. И те поставят отново един проблем – системен проблем, който ние ясно трябва да формулираме и да разберем.
Вие питате: Има ли кой да разследва обективно нейните разкрития? Отговорът е не и той се отнася не само за този казус. Защото прокуратурата е завладяна институция – тя функционира по начина, за който говори Георгиева, в нея се кадрува по начина, за който разказва тя – и нито един от нас, българските граждани не може да бъде уверен, че ще има обективно разследване, когато той бъде обвинен или бъде жертва на престъпление.
Този проблем има огромни политически измерения. Той очертава базисната причина ние да ходим на избор след избор. Защото властта се пази зад бента на омертата – мафиотската тайна, която се пази от посветените в нея. Тази власт, бидейки делегитимирана и изгонена през парламентарните избори, запазва своята сила – реална и репресивна – запазва я през канапетата на Пепи Еврото и други, и през компроматните банки, които тя държи, за да удря с компромати днес Теодора Георгиева, утре друг… Така минават 5-6-8 месеца в които тази власт прониква в новите властови институции,
за да ги превърне в себе си и да се върне, и да ги замести. Никога няма да излезнем от спиралата на избори, докато не спрем да си затваряме очите пред този системен проблем! Думите на Теодора Георгиева са поредното доказателство за него – тя каза за пореден път нещо, което са казвали и други.
Чувам коментари – ама защо сега го казва, как, ама коя е тя, че да говори така. Да ги оставим настрана. Която и да е Теодора Георгиева, очевидно е, че тя е минала през една система на кадруване, през която, страхувам се, са минали всички или почти всички, заели като нея ключови позиции.
Да, така е, както вие казвате – обърна се Зарков към водещия Виктор Николаев – да, „съществува опасение, че на практика целия обществено-политически дневен ред на България се определя и се владее от ключови фигури за които има компрометиращи материали и даже, че ключови стават онези фигури, за които има такива материали, за да могат да бъдат те зависими – за да нямат значение изборите и правителствата дори, а властта да се намира в мръсни ръчички, които държат мръсни компромати”.
Вие изрекохте една публична тайна, господин Николаев, която няма нужда да бъде повтаряна, защото е дълбоко проникнала в съзнанието на хората. И Това не е конспирология. Това е нещо, което се случва пред очите ни. Но аз имам надежда, че краят му предстои.
Нека тези ( политици и магистрати), които са заплашвани от компромати – които са се озовали на канапетата, по една или друга причина, и са били записани и са били заплашвани – нека говорят, да спрат да мълчат! Да знаят, че щом им има нещо за тях, то ще излезе – неизбежно е това. И да разберат веднъж завинаги, че единствената им защита е публичността! Омертата се пропуква – проговориха и прокурори, а не само Георгиева. Това, което започна, няма да спре – те трябва да го разберат, да излязат и да говорят.
Хората, които протестираха и скоро пак ще протестират пред Съдебната палата – те са тяхната защита. Те са истинската защита на магистратите, заплашени от ударите с компроматите! Те са, които ще ги защитят, когато те излязат и си кажат: Кой ги води по канапетата? Що е това Семейство, за което говореше прокурорката Зартова? Кои са политиците, които в крайна сметка държат канапетата, били те в Клуб CC или пък в „Осемте джуджета”?
Самия Борислав Сарафов, чиято позиция е абсолютно неудържима от месеци, също трябва да излезе и да каже. Как изглежда веригата, която описа Теодор Георгиева? Каква е ролята Бойко Борисов, когото тя не спомена, той има ли участие в това? Случайно ли е, че Борисов като лидер на най-голямата партия и до ден днешен казва, че Сарафов е законен и. ф. главен прокурор, след като законът е ясен и Върховният съд казва обратното?
Законен ли е Сарафов? По този въпрос всеки от политическите лидери трябва да се произнесе много ясно. Да се позиционира, както направи Борисов.
Вчера хора, които сме свикнали да говорят от името на ГЕРБ, скочиха като ужилени след интервюто на Теодора Георгиева! Това ми показва, че те не са разбрали духа на времето и защитават нещо, което не е защитимо. Тази система – мафиотска, порочна, вредна, както и да я наречем, не може да бъде удържана. И не бива да бъде удържана повече.
Питате може ли да се прегрупира пак тази система така, че да оцелее и да се запази статуквото – ако не днешното, то неговите наследници. Вижте, това зависи от нас. От нас зависи!
В четвъртък ще заседава Висшия съдебен съвет. Ние социалистите имаме сериозни резерви към състава на това служебно правителство, но в лично качество мога да кажа, че усилията на министър Андрей Янкулов трябва да бъдат подкрепени – предвид това, че той за две седмици направи две важни неща. Първо, позиционира Министерството на правосъдието на страната на онези, които считат Борислав Сарафов за нелегален изпълняващ функцията главен прокурор. И второ, сезира по темата Висшия съдебен съвет. Какво ще направят прокурорските кадровици е въпрос с повишена трудност. Виждали сме ги да ги бранят със зъби и нокти бившия главен прокурор Гешев и да го разкъсват със същите зъби и нокти под политическо давление. Едно е сигурно – за да не се допусне ново прегрупиране, тъй като това си отива, трябва да проговорят още хора. И колкото повече говорят, толкова по-добре!
И тези, които говорят, трябва да бъдат защитени. Не да им бъде опростено, но да получат защита. Няма мафия, която да е била разбита без омертата отвътре да се наруши.
Защо тези хора да говорят ли? Аз бих им казал, по библейски:
Говорете, защото така ще се спасите!
Те имат средства за защита. Едното е институционално, разбира се и то би трябвало да им бъде предложено по закона за защита на свидетелите. Но по-силното им средство за защита е общественото мнение.
Господин Сарафов също трябва да говори. Той също има този шанс.
Той знае най-много от всички, на него възможността да говори под защита същи трябва да му се предостави. Да каже. Кой е „началникът”? Кой е политическия властелин? Кой е този, който казва на Гешев и Сарафов „ прегрупираме се”? Какво стана с онази бомба до колата на Гешев? (12:23) Как се обърнаха нещата така, че Сарафов и Гешев, които бяха един до друг се обърнаха един срещу друг? Как работи тази система, господин Сарафов?
Аз нямам информация, не мога да ви отговоря „дали Сарафов по негово воля упорства да остане на поста, който от миналото лято още не му се следва по закон”. Дали не е в „заложническа криза”?
Страхувам се, че такова нещо не може да бъде напълно изключено.
Той, самият Сарафов трябва да каже. Всъщност той от година и нещо сякаш не съществува. Появи се един път в една пресконференция след трагедията в Петрохан, за да говори за филма с „Туин Пикс” – но да оставим това настрана. Истината е, че няма никаква логика в неговото поведение. Господин Сарафов е юрист, опитен юрист. Той знае, че не спазва закона. Той знае, че няма щастлив край на тази история. .Какво чака, защо? Не знам. Но аз апелирам не само към него, а към всеки магистрат, който се е озовал в подобна ситуация: нека говори, за да се спаси.
