Задължително депозиране

Законът за задължителното депозиране на печатни и други произведения и за обявяването на разпространителите и доставчиците на медийни услуги, приет в началото на века, първоначално цели да се осигурят пълни колекции от тях.

През 2010 г. е добавено задължение за ежегодно обявяване на „действителния собственик на издателя“.

А през 2018 г. – за подаване на декларации „за всяко получено финансиране през предходната календарна година, неговия размер и основание“. Уточнено е, че се декларират всички договори „с държавни или местни органи или дружества с държавно или общинско участие в капитала, включително в резултат на обществени поръчки, с политически партии, рекламните договори с лица, осъществяващи дейност, подлежаща на регулация, както и договорите, по които е получено финансиране със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове или от други международни финансови институции и донори.“

През 2019 г. е приета наредба на водене на съответния регистър и оттогава тази информация е налична в интернет страницата на Министерството на културата (виж регистър по чл. 7а, по чл. 7б е за разпространителите на периодични печатни произведения).

В развихрилите се „дебати“ на тема финансиране на медиите тези обширни публично достъпни данни не се разглеждат и цитират.

Тъй като законовият срок за подаване на декларациите е до 30 юни за предходната година, последните публикувани са за 2023-а.

През първата половина на тази година управлява вторият служебен кабинет с премиер Гълъб Донев, през втората – правителството на „сглобката“ с министър-председател Николай Денков, а в местната власт още са предходните кметове и общински съветници, преди вота на 23 октомври и 5 ноември. По това време още не е наложена пълната забрана за реклама на хазарт.

В декларациите са включени парите от партиите за предизборните кампании, данни, които ги има и в Сметната палата. Едновременно с това са вписани и грантовете от западни фондации, които също ги има по сайтовете им. Но в комбинация с договорите с министерства и ведомства, общини и техните фирми, други публични дружества и зависим от властите частен бизнес, картината става много по-цветна.

Приятно четене!

Posted in Какво ново, Свободни в словото and tagged , , .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *