Владислава Цариградска: През това, което правят с мен, атакуват всеки български съдия

Съдиите сме поставени в безсилна ситуация. Софийската градска прокуратура раздроби разследването за мащабната деятелност за разследване на престъпна група, каза пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет съдия Владислава Цариградска, която колегията изслушва относно развитието на наказателното производство, свързано с отправени срещу нея заплахи, както и конкретни нейни искания.

Смятам, че не трябва да бъда изслушвана, а заедно като колеги да решим този гигантски проблем. Страда цялата репутация и съдийската независимост, посочи тя.

„Има всевъзможни бездействия да не се движи разследването. Отказва ми се достъп до елементарна информация. Притеснително е какво прави прокуратурата, за да разследва мрежите за влияние. Бях заплашвана и смятам, че зад Червения пират се крият хора и мрежи, които заплашват редица съдии. Може да подозираме, че тези мрежи опитват да оказват влияние върху съдии“, каза Цариградска.

Тя припомни, че е през посредник е получила призив да се „кротне“, а след това започнали и директните заплахи.

„Заради непредприемане на мерки срещу заплахи по отношение на магистрати започва да действа автоцензура“, каза още Цариградска.

Имам опасения, че съм контролирана чрез специални разузнавателни средства (СРС), посочи Цариградска и призова да бъде направен анализ за какво се използва информацията от големия брой приложени СРС.

Магистратът призова да получи отговор от прокуратурата кой е издал разрешения за СРС, какви способи са използвани и с каква цел. по думите ѝ по анонимни сигнали се проверяват „щуротии“, че съдии и генерали са част от престъпни групи и тези хора са привиквани на разпит.

„Няма да оставя нещата да бъдат смачкани. През това, което правят с мен, атакуват всеки български съдия“, посочи тя.

Няколко пъти съдия Даниела Талева, разследваща главния прокурор, също е била заплашвана от Червения пират, каза още Цариградска.

Два месеца отне на прокуратурата да получа достъп до няколко експертизи. Нищо друго от исканията ми не е уважено и не съм получила никаква информация, каза тя пред членовете на съдийската колегия.

Според Цариградска разследването в ГДБОП няма как да бъде независимо. Тя посочи, че има много публикации в медиите за връзка на доскорошния министър на вътрешните работи Калин Стоянов с групата на Мартин Божанов.

Цариградска каза, че внезапно е премахната полицейската охрана пред дома ѝ в Плевен.

Ако прокурорът, който ми казва, че трябва да му искам разрешение да говоря, да ми повдигне обвинение, но не смятам да се съобразя с указанията му, които целят да млъкна, заяви Цариградска.

Ако не мога да защитя децата и близките си от тези престъпни мрежи, няма да мога да убедя хората, чиито дела са ми поверени, в правосъдие, каза още тя. По думите ѝ ако нещо се случи с нея и децата ѝ, то това означава, че не е извършено от психичноболен и за това трябва да бъдат потърсени корените още 30 години назад.

Цариградска призова да има общо ангажиране за това, което се е правило с българските съдии.

На въпрос от представляващия ВСС Боян Магдалинчев, Цариградска отговори, че освен в началото на годината, след това не е получавала заплахи. Ако някой нещо иска, вероятно направо ще го направи, допълни тя. „Имам охрана от януари, назначена от министъра на правосъдието. За премахването на полицейската охрана не съм уведомявана“, посочи магистратът.

Тя каза, че малкото ѝ дете е отключило неврологични проблеми.

След изслушването Атанаска Дишева, член на СК, призова да бъде изискана информация за разследването, свързано с Цариградска. По думите на Дишева случаят касае цялата система, която е пълна със съдии, които са заплашвани. Постига се ефект на снишаване – мълчание или отвод по дела, каза тя.

Цветинка Пашкунова, друг член на колегията, се съгласи, че може да бъде изискана тази информация.

След час и половина изслушване и дебати по него колегията реши, че ще иска отговор от прокуратурата. Решението бе гласувано единодушно.

Името на Цариградска нашумя по случая с Мартин Божанов – Нотариуса. Той беше убит в София на 31 януари. От прокуратурата влязоха в частен клуб SS в столичния квартал “Гео Милев”, свързван с Божанов. По време на обиските са били иззети компютри и различни материални носители на информация. Прокуратурата проверява дали в клуба са членували магистрати, както дали и защо са ходили там. В момента се води досъдебно производство за организирана престъпна група, част от която е Божанов, създадена с цел оказване на натиск на магистрати, имотни измами и пране на пари.

Осен това през март бе задържан мъж за отправяни към магистрати заплахи.

През февруари съдия Владислава Цариградска обяви пред временната парламентарна комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, че е получила заплаха срещу семейството ѝ. Тя отбеляза, че за това е уведомено МВР.

/БТА/

Posted in Какво ново, Право и ред.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *