Бандитският интернационал в испанския Слънчев бряг

Сергей Мануков,

sovsekretno.ru

Бар „Синатра“ в Марбея, късния след обяд. Обявата на стената до входа гласи: „Кредитни карти не се приемат“. Все още няма много посетители. Група загорели, татуирани мъже отпиват водка с тоник и мързеливо гледат суперяхтите на пристанището. Черен Ролс-ройс на паркинга на бара се пази от някакъв тарикат със заплашителен мастиф с намордник на муцуната. Това е позната картина за съвременната Марбея. Единственото, което липсва, е огромната реклама: „Добре дошли в средиземноморската столица на престъпния свят!“.„Всичко започна да се променя през 1990-те години, когато първите руснаци се появиха в Марбея“, казва бившият лондончанин Франсис Бътлър, който се е преместил в Марбея през 1980-те години и си е купил ресторант тук. „Познавам хората, които живеят от 20-30 години в кварталите с красивите къщи и градини. Те се оплакват, че сега по улиците се носят бентлита, които се шофират през нощта от хора, с които не искат да срещат.“

Суровата реалност принуждава Бътлър да продаде ресторанта си преди няколко години и да се премести в Кадис. „Да съм по-далеч от греха“, обяснява той своята постъпка…

Бандити от всички страни, обединявайте се

Коста дел Сол, който само преди няколко десетилетия беше известен като убежище за бегълците от Мъгливия Албион, сега се премина в по-висша и по-опасна лига. Известен с луксозните си недвижими имоти и готините нощни клубове, Марбея се превърна в столица на организираната престъпност. Освен това, вече не е британска или дори европейска, а е на цялата планета. В този град в далечния юг на Испания, където живеят малко над 150 000 души, действат бандитите от всички континенти. Ненапразно я наричат „Обединените нации на престъпния свят“. Местните служители на реда твърдят, че в Марбея действат най-малко 113 (!) банди от 59 страни. Тук можете да срещнете сръбската мафия и всички разновидности на италианската мафия, мотористите от Швеция и главорези от Великобритания, както и много други представители на десетки държави и народи, включително, естествено, и представители на руския престъпен свят, с които испанските служителите на реда обаче доста често се разправят. Или поне така твърдят. В началото на май полицията в Марбея съобщи за разбиването на една немска банда, наела колумбийски „войници“ за охраната на доставките на наркотиците. Тяхното седалище, между другото, беше в един от ресторантите в Пуерто Банус, предградие на Марбея, разположено на няколко крачки от бар „Синатра“.

Бандити от всички националности и цветове са привлечени в Марбея от близостта до пазарите на наркотици и възможността да перат парите си без проблеми в Гибралтар, който е на един хвърлей разстояние. Между другото, легализирането на наркодоларите, наркоеврото и другите банкноти е един от специалитетите на руската мафия.

Гангстерите по слънчевите улици на Марбея могат да бъдат разпознати не само по ярките си дрехи, провокативно поведение и скъпите автомобили, включително „Ламборджини“ и „Мазерати“, но и по техните татуировки. Много, например, имат изображение на AK-47, татуирано на челата им. От някои татуировки понякога можете да определите националността на криминалния интернационал. Звездата например означава, че собственикът ѝ е член на албанска банда. При такава висока концентрация на бандити от различни страни на едно място, човек би предположил, че по улиците непрекъснато се чува автоматен огън и се лее кръв. Но въпреки че има, разбира се, много насилие и трупове, все още няма много повече, отколкото на други места. Гангстерите, разбира се, се борят за своите сфери на влияние, но все пак предпочитат да решават въпросите на масата за преговори.

През май се състоя премиерата на телевизионния сериал „Марбея“, посветен на престъпния свят в Коста дел Сол. Дани де ла Торе го снима на базата на статиите и книгите на 43-годишния журналист Начо Каретеро, експерт по подземния свят в Слънчевия бряг (така се превежда Коста дел Сол). Той много харесва името „Обединените нации на криминалния свят“, въпреки че признава, че някой от полицията в Марбея го е измислил.

„Марбея е място, където бандитите могат не само да работят, но и да се наслаждават на живота във вилите, в скъпите ресторанти и барове“, казва Начо Каретеро. „Преди време тук живееха само босовете, но сега всички бандити се мотаят наоколо, включително „войниците“.

Главният герой на сериала е един испански адвокат. Той е нает от боса на една британска банда, за да защитава един от безразсъдните му „войници“, които в своята наркотична лудост първо пребива няколко испанци в дискотека, а след това по време на състезание със спортни коли поваля и местен полицай.

Адвокатът освобождава гангстера без проблеми, който се отървава с незначителна глоба.

„Ние сме недосегаемите тук!“, коментира бандитът пред колегите си от бандата и момичета по бикини, които празнуват неговото освобождаване край басейна.

Друг герой на „Марбея“ е пенсиониран бос на „Ндрангета“ (калабрийската мафия). Прилича на джентълмен. Този почитател на скъпите пури и вината обаче не се е оттеглил от бизнеса и той разрешава споровете, които неизбежно възникват между бандитите. Каретеро, който е написал сценария за сериала, казва че този старец, който между другото има истински прототип или по-скоро няколко прототипа, малко му напомня на работата на генералния секретар на ООН.

Един от героите на „Марбея“ има съвсем реален и добре познат прототип. Това е 46-годишният мароканец Карим Буяхричан, ръководил една от най-големите мрежи за наркотрафик в Европа и един от лидерите на мароканската мафия, активна както в Испания, така и в другите европейски страни и най-вече в Холандия. Арестът му през януари тази година в една вила в предградията на Марбея по време на мащабна операция, подготвяна 5 (!) години, не без основание се смята от местните служители на реда за голям успех. Братът на Карим, Самир, също е голям наркодилър, между другото с прякора „Лицето с белега“, беше застрелян в Марбея преди 10 години.

Карим Буяхричан беше заплашен от десетилетия затвори в много европейски страни. Първи в дългата редица бяха холандските служители на реда. Но за да предаде Буяхричан на холандците или на някой други, той трябваше да бъде… намерен. Факт е, че през февруари съдът в Малага, без да координира действията си с Мадрид, по време на заседанието по делото за пране на пари, го освободи под гаранция от €50 000, след което той изчезна.

Между другото, мароканската мафия, освен с трафика на наркотици и други видове престъпни дейности, е известна в Холандия с това, че планираше да отвлече или дори да убие бившия премиер Марк Рюте и престолонаследника принцеса Катарина Амалия.

Туристите биват съветвани заедно с джапанките да си вземат и бронежилетки

Коста дел Сол е брегова ивица с дължина 83 км в най-южната част на Испания, простираща се от Малага до Естепона, един огромен град, като руския град Сочи. Марбея се счита за неофициалната столица на един от най-популярните испански курорти, който се посещава от няколко милиона туристи всяка година. На 16 км южно е Мароко, най-големият производител на хашиш в света, и испанските анклави Сеута и Мелила. На по-малко от час път от Марбея е Алхесирас, през чието пристанище южноамериканският кокаин влиза в Европа. Недалеч от Алхесирас е Гибралтар, британската отвъдморска територия и данъчен рай, отделен от Испания с ограда. На север са планините на Малага и Гранада, главният производител на марихуана за континента. Такова важно стратегическо местоположение, също и от гледната точка на престъпния свят, заедно с мекия си климат и нежеланието на Мадрид да подписва двустранни договори за екстрадиция с другите държави, като магнит привлича бандитите на този южен полуостров не само от всички краища на Европа, но и от другите континенти.

Коста дел Сол се превръща в рай за туристите през 1960-те години. Отначало мекият пясък на обществените плажове на Марбея е пълен с хора от средната класа, предимно британци. Сега, между другото, британските туристи, отиващи на почивка в Слънчевия бряг, са съветвани от тяхното външно министерство заедно с банските си принадлежности да си вземат… и бронежилетки.

След това в Марбея започват да се стичат и милионери, за да живеят тук, към които в крайна сметка се присъединява и нежеланото попълнение под формата на босовете на престъпния свят, които се чувстват напълно сигурни.

„Властите сключиха негласно споразумение с тях. Властите не възразиха срещу пристигането на кралете от подземния свят да дойдат в Марбея, но в замяна поискаха от тях да се държат тихо и да не нарушават закона“, казва Антонио Ромеро, писател и бивш политик, който сега е един от основните борци срещу организираната престъпност.

Така Марбея се превръща в столица не само на милионерите, звездите от шоубизнеса и спорта, но и стана и световната столица на престъпния елит.

„Коста дел Сол е един вид център или място за съвместна работа, където всички повече или по-малко големи организирани престъпни групи (ОПГ) присъстват под различни форми“, казва Маркос Фриас, който ръководи бригадата за борба с организираната престъпност в южна Испания. „Това е ООН на бандитите от целия свят. Ако престъпен бос от, да речем, Ливърпул иска да се занимава с голямата търговия с наркотици, той знае, че трябва да отиде в Марбея.

И другата страна споделя тази му позиция“. „Тук сме се събрали ОПГ от всички краища на планетата“, казва един от членовете на Камората (неаполитанската мафия), който живее в Марбея от много години. „Ние вършим най-различни неща. В същото време ние не си пречим, а постоянно си сътрудничим.”

Богатите мафиоти естествено съжителстват с милионерите, които в Марбея са много. Търсенето в интернет разкрива за секунда 3974 къщи в Марбея, които струват над €1 млн. Това, между другото, е със 100 пъти повече, отколкото в Мадрид. Вилите на бандитите се намират до домовете на милионерите, които нямат нищо общо с ОПГ. Яхтите им са в едни и същи яхтени пристанища, хранят се в едни и същи ресторанти и ходят в едни и същи магазини.

„Като цяло ОПГ е невидима“, обяснява адвокатът Рикардо Алварес-Осорио. „Това са богати хора, които обичат комфортния живот и знаят как да харчат парите си. Организираната престъпност е широко разпространена в Марбея. Това състояние на нещата устройва всички“.

През последните години обаче ситуацията се влоши. Босовете започнаха да водят със себе си „войниците“, които карат скъпите коли по улиците на Пуерто Банус и Нуева Андалусия, районите на Марбея. Младите гангстери са въоръжени и много опасни, според един от служителите на GRECO (международната организация, създадена от Съвета на Европа за борба с корупцията). Още повече, че от тях вече се оплакват не само полицията и жителите на Марбея, но и самите кръстници на мафията.

„Младите хора, които идват тук, живеят без никакви правила или закони“, казва един от босовете на неаполитанската мафия на име Франческо. „Те не уважават никого. Основната промяна в Марбея е, че класата на момчетата, които сега живеят в Марбея, е по-ниска от преди. Докато босовете им правят слънчеви бани в Дубай, те се скитат по улиците с малките си ранички на пояса“.

Новите бандити са основната характеристика на днешната Марбея.

„Вие вечеряте в някакъв скъп ресторант“, обяснява служител на GRECO, „обръщате се и виждате албанец със звезда на съседната маса. А на другата маса седи главорез от ирландската мафия. Веднъж стоях на опашка в магазина за хранителни стоки и забелязах, че пред мен стои човек с татуировката на автомат Калашников на челото. Това никога досега не се беше случвало тук”.

„Войниците“ обичат да разпускат в скъпите нощни клубове не по-малко от своите босове. Резервацията на маса в известни увеселителни заведения струва до €5 000. Вярно е че, това включва и разходите за напитки. Масите им могат лесно да бъдат разпознати по шума и изобилието на най-скъпо шампанско с цена от €1 500 за бутилка, ярките дрехи и татуировките, както и многото момичета. Между другото, според служителите на клуба, най-буйните и шумни клиенти идват от Мъгливия Албион. Посетителите не се претърсват на входа, затова много от тях са въоръжени. Продажбата на наркотици в нощните клубове, особено в модерните, е забранена, но никой не забранява да ги носите със себе си.

Появата на „войниците” на мафията на Слънчевия бряг кара уплашените богаташи да напускат Марбея. Нещо повече, всяка година те стават все повече и повече, според Алварес-Осорио. Август 2021 г. беше особено лош в това отношение. „През лятото на тази година имахме епидемия от обири на домовете, в които са специализирани бандите от Източна Европа“, казва той. „Обирите и нападенията стават всеки ден. Дори нарекохме този август „черен“. Мисля, че това беше крайъгълен камък, повратна точка, така да се каже”.

Жителка на един модерен район на Марбея, която пожела да не бъде назовавана, казва, че сега се страхува да остави бижутата си у дома. На излизане от дома си тя си слага гривните и другите бижута за десетки хиляди евро. Тя дори тича сутрин с гривните.
На въпроса няма ли да се премести тя отговаря утвърдително и казва, че изглежда всичко върви към това.

Замяната на посредниците с цифровите услуги (uber платформи) на организираната престъпност

„Тези, които смятат, че престъпните организации не се променят, грешат“, обяснява един от служителите на прокуратурата на Марбея. „Сега всичко е различно. Животът им все повече прилича на италианския телевизионен сериал „ZeroZeroZero“ (2019), където бандитите създават съюзи и коалиции и където всяка организирана престъпна група се специализира в свой собствен вид дейност. Това не са престъпните общности, това са доставчици на услуги. Наричам това „юберизация на организираната престъпност“ (използване на онлайн платформите за свързване на тези, които предлагат услугите, и тези, които се нуждаят от тях)“.
Вече никой не дели територията си. Сега гангстерите чертаят диаграми и графики и се договарят кой какво ще прави. Те разбраха, че е по-изгодно не да се бият, а да се договарят.

ОПГ най-често се обединяват по национален признак. В дъното на пирамидата са малките банди, подизпълнители. „Те предлагат услуги за поддръжката, предоставят оръжия или превозни средства или, да речем, осигуряват опитни шофьори или биячи и въоръжени нападатели“, обяснява Маркос Фриас.

Някои банди са специализирани в кражбите на часовници или на коли, докато други са специализирани в обирите на къщи. Младежките банди от Неапол или Марсилия, или, да речем, от Румъния или България, често идват в Марбея за няколко месеца, отработват летния сезон и се завръщат у дома си да презимуват. През лятото, между другото, населението на града се увеличава няколко пъти.

Албанските и косовските гангстери продават сериозни оръжия и винаги могат да помогнат да се справите с непознатите. Британските гангстери са се специализирали основно в прането на пари в Гибралтар, където испанските власти нямат юрисдикция.

Въпреки факта, че в Марбея няма ясно разделени територии, всяка банда има своя зона, където появата на колеги от други организирани престъпни групи не е добре дошла. Ирландците например имат кръчми в Пуерто Банус. Мароканците също имат свои барове. В тях няма алкохол, но тихо пушат наргилета. Колумбийците се мотаят в търговските центрове; Камората има пицарии, а британските гангстери имат свои хотели.

Марбея има свой „побратимен град“ – Дубай. Повечето бандити живеят последователно в единия или другия град.

„Дубай прилича на Марбея, но няма нашите правила и закони“, обяснява голям мафиот от Слънчевия бряг. „Изключително рядко е някой да бъде арестуван там. Всички арести по един или друг начин са свързани с политиката. Повечето от топ босовете живеят предимно в Дубай и прекарват летата си в Марбея. „Войниците“ се крият в Дубай, когато забележат, че се следят. Чувстваме се в безопасност там, защото те нямат екстрадиция“.

Чихуахуа вместо питбул

„Не може да се каже, че насилието е широко разпространено в Марбея“, казва един от местните служители на реда, „но ситуацията е непредвидима. Патрулните служители вече ходят на работа с бронежилетки. Преди това просто ги носеха в багажниците на колите“.

Средно един дежурен полицай в полицейско управление трябва да отговаря на около 150 обаждания всеки ден. Всяка година в Марбея се регистрират около 32 000 нарушения на закона, т.е. това е същото като в градове с от 2 до 3 пъти по-голямо население. Въпреки по-високото ниво на престъпност, отколкото в повечето провинциални столици на кралството, това по никакъв начин не се отразява на техническото оборудване на полицията в Марбея. Отново няма достатъчно патрулни коли, бронежилетки, комуникационно оборудване и много други, но най-вече служителите на реда в Марбея се оплакват от липсата на персонал. Между другото, улица, разположена на 30 км от Марбея в Естепона, друг популярен курорт на Слънчевия бряг с население от 70 000 души, обикновено се патрулира от една патрулна кола.

Проблемите на полицията не са тайна за бандитите. „Те не ни притесняват, защото сме по-добре оборудвани“, съгласява се един член на Камората. Ръководителят на борбата с наркотиците и ОПГ в полицията на Коста дел Сол Родригес Пуерта е съгласен, че органите на реда почти винаги са с една крачка назад. „Понякога чувствам, че имаме нуждата от питбул, но всичко, което имаме, е чихуахуа“, обяснява той. „В Испания босовете на мафията водят комфортен живот и се чувстват в безопасност“.

Пречат и бюрократичните проблеми. Няма особени разлики между Гражданската гвардия и Националната полиция, освен че първата действа предимно извън градовете, а втората в градовете. В същото време, за разлика от бандитите, служителите на реда обикновено не си сътрудничат.

Най-ефективното звено е създаденото през 2018 г. в Национално полиция и това е Отдела за борба с наркотиците и ОПГ (UDYCO). А 2018 г. беше особено кървава година за Коста дел Сол с 20 убийства. UDYCO има 100% разкриваемост и за три години са арестувани 50 гангстери и всичките 18 престъпления са разкрити.

Едно от най-известните убийства в Марбея стана през лятото на 2020 г., когато посред бял ден на оживена улица двама бандити застреляха мъж и избягаха с мотоциклет. Няколко часа по-късно мотоциклетът беше намерен. Една бейзболна шапка и окървавена риза лежаха наблизо. Детективите успяха да намерят магазина, от който е закупена бейзболната шапка, и с помощта на камерите за видеонаблюдение проследиха купувача и неговия съучастник. В къщата им беше намерен план на къщата на жертвата, както и карта на града с отбелязано с Х мястото на убийството. След 10 дни престъпниците, между другото, те бяха от Черна гора, бяха задържани. Тогава в Марбея имаше война между две банди от Черна гора: „Кавачите” (от Кавач) и „Скалярите” (от Скаляри).

Докато служителите на UDYCO работят бързо, за бързината на работата на съдилищата в Марбея остава още много да се желае: и от 18 решени случая, към миналото лято, присъда е постигната само за един: един бандит от България беше убил свой сънародник и изхвърлил тялото в дефиле край Истан. Съдията го осъди на 18 години затвор.

Основната дейност на ОПГ на Коста Дел Сол е трафикът на наркотиците

„Търговията с наркотици е глобален феномен“, казва служител на GRECO, „и Марбея е нейната столица“. В Марбея винаги се пресичат връзките между наркотрафикантите от Колумбия, Холандия, Италия и Дубай. Неслучайно Хага поддържа специален прокурор в кралството.

Най-често хашишът се докарва до бреговете на Галисия и Андалусия от Мароко на гоми, салове с мотори. Почти целият кокаин се доставя в Алхесирас от Южна Америка с корабите в контейнерите за храна. Търговията с наркотици по южното крайбрежие на кралството се контролира от бандитите от Марбея. Защитата на ценните товари най-често се поверява на бойците от Камората, които са особено брутални. Наркодилърите могат лесно да бъдат разпознати по изобилието от мобилни телефони, не само от най-новите модели, но и с по-старите с бутоните, които не могат да бъдат хакнати. Колкото по-готин е един наркодилър, толкова повече телефони той има. Испанските служители на реда казват, че средно наркотрафикантите имат по 5 телефона.

Вторият по популярност вид престъпна дейност на Слънчевия бряг е прането на пари, в която са специализирани руската и британската мафия. Най-често срещаните методи са модерните и изпитаните във времето: съответно с криптовалутите и недвижимите имоти. Операторите на криптовалутата широко използват студените портфейли с пароли към сметките с монети, нещо като ключовете от апартаментите, където се намират парите.

Руската следа на Слънчевия бряг

Испанските служители на реда арогантно и явно погрешно вярват, че са успели да сложат края на руската мафия преди 7 години, когато неутрализираха две големи ОПГ от Русия.

Сутринта на 26 септември 2017 г. повече от 100 служители на Гражданската гвардия извършиха претърсвания в 18 апартамента, къщи и офиси в и около Марбея като част от операция „Олигарх“. Полицията задържа 11 души по подозрение за пране на пари и връзки с ОПГ като Солнцевската и Измайловската. Ако в Русия Солнцевската и Измайловската банди бяха във вражда помежду си, то в южната част на Испания те си сътрудничиха. Сред задържаните беше Арнолд Спиваковски, известен още като Арнолд Там. Той живееше в Русия и беше пристигнал в Марбея, за да си почива. На изслушването за освобождаването под гаранция адвокатът на Спиваковски, Карлос Домингес, описа клиента си като уважаван бизнесмен в Русия, който многократно е бил награждаван и насърчаван от руските власти. Спиваковски наистина заемаше редица важни ръководни позиции, включително и на председател на бордовете на хотелските комплекси „Пекин“ и „Интурист“. Той беше и съветник по връзки с обществеността на секретаря на съюзната държава на Русия и Беларус Павел Бородин. Интерпол обаче го смяташе за един от лидерите на Солнцевската ОПГ. Той наистина беше свързван за известно време със семейството на солнцевските бандити и няколко пъти беше задържан, включително за участие в убийството на генералния директор на хотел „Пекин“ Константин Георгиев (Кости Осетин), но така и не беше осъден.

В края на 2017 г. съдът в Малага реши да освободи Арнолд Спиваковски под гаранция в размер на €750 000. Той получи забрана да напуска Испания до приключване на разследването. Той не дочака да се върне в Русия. В средата на март 2019 г. тялото му, според испанската полиция, без следи от насилствена смърт, беше открито във една вила в Марбея. Бившата съпруга на Арнолд Спиваковски, е певицата Лолита Милявская, която твърдеше, че след ареста му Арнолд често е страдал от депресия.

На 26 септември 2017 г. полицията задържа собственика на футболния клуб Марбея Александър Гринберг заедно с вицепрезидента Герман Пастушенко. Сред задържаните бяха и собственикът на компанията за производство на питейна вода Aguas Sierra de Mijas Олег Кузнецов със своите помощници Сергей Дождев и Владимир Джреев. Гражданската гвардия подготвяше операцията „Олигарх“ съвместно с Интерпол в продължение на 4 години. Руснаците бяха обвинени в пране на пари чрез ФК Марбея, който играеше в четвърта футболна лига, и компанията Aguas Sierra de Mijas и голф клуба Lama de Noche. В продължение на няколко години, използвайки тази схема, те са легализирали, според испанските правоприлагащи органи и Интерпол, най-малко €30 млн. При операция „Олигарх“ са иззети 23 скъпи автомобила, големи суми пари в брой, мобилни телефони, компютри с документи и цял склад с огнестрелни оръжия (в къщата на Александър Гринберг), които се оказват оръжия за… пейнтбол.

Александър Гринберг, който се премести в Испания за постоянно пребиваване през 2008 г. и закупи там ФК „Марбея“, тогава на ръба на фалита, за… €1 също беше освободен под гаранция в размер на €750 000, но през февруари 2018 г. Той прекара зад решетките близо 5 месеца. Неговите активи: строителната компания Terminal Group, няколко ресторанта, включително известният Finca Besaya в Марбея, голф клуб Dama de Noche и компании от шоубизнеса, бяха замразени след ареста. Той обеща да вкара ФК „Марбея“ във висшата лига и похарчи много пари за модернизирането на стадиона, но след освобождаването си беше принуден да го продаде на китайския бизнесмен Джао Жен. Между другото, Грийнберг, по собствените му думи, измисли „известната“ покупка на клуба за €1 за забавление. В Марбея той беше известен и с шумните празненства на рождените си дни и други празници, за които канеше известни артисти от Русия.

Операция „Олигарх“ беше предшествана от операция „Оса“ през 2005 г. По време на тази операция беше нанесен мощен удар на Тамбовската ОПГ. Тамбовската ОПГ също переше пари в Пиренеите, но с помощта на недвижими имоти.

(Превод – Павел Павлов)

Posted in Вашите истории and tagged , , , .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *